شاخص های عملکرد سئو

شاخص های عملکرد سئو


5/5 - (1 امتیاز)

سلام. در مقاله قبلی در مورد افزایش بازدید سایت  و نیز لینک سازی  و همچنین گزارش‌ سئو سخن گفتیم. من امیر کرابی مشاور سئو و کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و با همکاری خانم زهرا نصرتی (کارشناس تولید محتوا) در این مقاله تلاش داریم تا از سایت مرجع ahrefs شاخص‌های کلیدی عملکرد سئو و 12 KPI SEO که باید (و نباید) پیگیری کنید سخن گوییم. از این که با ما همراهید سپاس گزاریم.

سئو کی پی آی یا همان KPI (شاخص‌های کلیدی عملکرد به انگلیسی:key performance indicators) مهم‌ترین معیارهای سئو هستند که ارتباط نزدیکی با رشد کسب‌وکار دارند. آنها اقداماتی را که انجام می دهید تعیین می کنند، بنابراین باید KPI ها را هوشمندانه انتخاب کنید.

1. قابلیت مشاهده جستجو

نمایان بودن جستجو میزان نمایان بودن برند شما در بازار را اندازه گیری می کند. گاهی اوقات به عنوان مشاهده SERP نیز نامیده می شود، این نسخه سئو یکی از مهمترین KPIهای بازاریابی است: سهم صدا (SOV).

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

بله. نمایان بودن جستجو یکی از مفیدترین و قابل اجراترین KPIهای سئو است. در واقع، مسلماً این تنها معیار غیر تبدیلی است که می تواند با رشد کسب و کار شما ارتباط نزدیکی داشته باشد.

این به این دلیل است که یک رابطه قوی بین SOV و سهم بازار وجود دارد. به طور کلی، هر چه SOV شما بالاتر باشد، سهم شما از پای بیشتر است.

Relationship between share of voice and market share

نحوه ردیابی آن

کلمات کلیدی که برای شما مهم هستند را در ردیاب رتبه Ahrefs قرار دهید. توجه داشته باشید که اینها باید کلیدواژه‌های اصلی باشند که شامل آنچه مخاطبان هدف شما جستجو می‌کنند را شامل شود (با دم‌های بلند خود را خسته نکنید). یک برچسب اضافه کنید تا بعداً به راحتی آنها را فیلتر کنید:

Adding keywords to track search visibility

از آنجا، به تب Competitors Overview بروید و ستون Visibility را بررسی کنید:

Search visibility SEO KPI in Ahrefs' Rank Tracker

 

2. تبدیل از ترافیک ارگانیک

تبدیل ها اقدامات مهمی هستند که بازدیدکنندگان شما در وب سایت انجام می دهند، مانند چک کردن، ثبت نام، یا اشتراک در یک سرویس. ردیابی این موارد برای همه منابع ترافیک شما، از جمله ارگانیک، کاری است که اکثر کسب و کارها قبلا انجام می دهند.

 

جهت تفهیم کاملتر موضوعات این مقاله از شما دعوت میکنم حتما مقاله سئو سایت در کرج را مطالعه فرمایید.

 

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

بله. این بدون شک تنها KPI غیر قابل انکار SEO است. ردیابی تبدیل ساده ترین راه برای پیوند دادن تلاش های بازاریابی شما به درآمد شما است.

نحوه ردیابی آن

راه اندازی ردیابی تبدیل در Google Analytics 4 علم موشکی نیست، حتی اگر در ابتدا دلهره آور به نظر برسد. برای انجام آن نیازی به دانش کدنویسی ندارید. مهمترین چیز در اینجا این است که مطمئن شوید که تبدیل های درست را دنبال می کنید.

اگر یک فروشگاه تجارت الکترونیک دارید، تعداد تبدیل‌ها، ارزش آنها و میانگین ارزش سفارش شما برای شما منطقی است. برای انجام این کار باید ردیابی تجارت الکترونیکی خاصی را تنظیم کنید.

اگر نرم‌افزار مبتنی بر اشتراک را مانند ما ارائه می‌دهید، بهترین شرط شما این است که سرنخ‌ها، ثبت‌نام‌های آزمایشی، اشتراک‌های پولی و در نهایت، حتی هر ردیف از اشتراک‌های جدید را ردیابی کنید.

مجموعه داده ها را درست انجام دادید؟ در Google Analytics 4، به Reports > Engagement > Conversions بروید و جلسات ترافیک ارگانیک را با استفاده از دکمه «ویرایش مقایسه‌ها» فیلتر کنید:

Analyzing organic traffic conversions in Google Analytics 4

در مورد دقت گزارش تبدیل و تمام تفاوت های ظریف در مورد انتساب پشت آن، چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. به طور کلی، دقیق‌ترین داده‌ها را دریافت خواهید کرد اگر:

  1. شما از GA4 استفاده می‌کنید (تا الان باید).
  2. شما از مدل اسناد مبتنی بر داده به عنوان پیش‌فرض استفاده می‌کنید (مدیریت > تنظیمات ارجاع > مدل انتساب گزارش را بررسی کنید).
  3. شما حداقل چند صد تبدیل در ماه دارید (برای اطمینان از اینکه مدل جعبه سیاه Google داده کافی برای انجام جادوی خود دارد).

اگر هنوز این تعداد تبدیل در وب سایت خود ندارید، ایده خوبی است که با استفاده از مدل های مختلف اسناد، تبدیل های کمکی خود را نیز بررسی کنید. به Advertising > Attribution > Conversion paths بروید، رویداد تبدیلی را که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید انتخاب کنید و تأثیر جستجوی ارگانیک را در طول سفر مشتری بررسی کنید:

Analyzing conversion paths in Google Analytics 4

SEO ROI (بازده سرمایه گذاری) ارزش تجاری تمام فعالیت های سئو را بر خلاف هزینه آنها تخمین می زند. فرمول این است:

SEO ROI = (ارزش تبدیل های ارگانیک – هزینه سرمایه گذاری های سئو)/هزینه سرمایه گذاری های SEO *100

به عبارت دیگر، شما باید سود سئو را بر هزینه های مرتبط با سئو تقسیم کنید و سپس آن را در 100 ضرب کنید تا درصد ROI را بدست آورید.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

فقط در صورتی که از شما خواسته شده باشد که ROI را توسط مشتری، مدیر یا سهامداران خود ارائه دهید. این یک KPI عالی SEO در اصل است، اما اندازه گیری صحیح آن بسیار دشوار است.

مسلماً بزرگترین چالش مربوط به اختلاف بین دوره های “سرمایه گذاری” و “بازده” است. سئو ممکن است زمان زیادی را قبل از رسیدن به نتایج مورد نظر طول بکشد، و تقریباً هرگز نمی توانید با اطمینان 100٪ بگویید که فعالیت X نتایج Y را به ارمغان آورده است.

با این حال، می‌توانیم مفهوم نگاه به بازگشت سرمایه سئو را از دیدگاه کل وب‌سایت کنار بگذاریم. برای اینکه بتوانیم با این متریک دقیق شویم، باید دانه بندی بیشتری داشته باشیم.

نحوه ردیابی آن

در صورت امکان، ROI را در سطح دسته، صفحه یا حتی کلمه کلیدی اندازه گیری کنید. به این دلیل است که می‌توانید «بازده» رتبه‌بندی را با صفحات خاص اندازه‌گیری کنید و «سرمایه‌گذاری‌هایی» که روی آن انجام شده را بگویید.

فرض کنید 1000 دلار برای پرداخت هزینه به نویسنده‌ای که محتوای خوبی برای رتبه‌بندی و افزایش تبدیل ایجاد کرده است، خرج کرده‌اید. شما 1000 دلار دیگر را صرف یک آژانس لینک سازی کردید که چند لینک خوب ایجاد کرد. شما به‌طور پیش‌فرض 500 دلار به‌عنوان زمان و زمان تیمتان (به‌عنوان مثال، طراحان، ویراستاران) برای انجام بقیه کار در نظر می‌گیرید. و ما در 2500 دلار هستیم.

پس از یک سال، گوگل آنالیتیکس را بررسی می کنید و می بینید که این صفحه فرود ارگانیک در حال حاضر 5000 دلار تبدیل داشته است. در حال حاضر می توانید 200٪ ROI را در آن ادعا کنید، و احتمالاً افزایش خواهد یافت.

البته این یک مثال ساده است. اگر مجذوب شده اید، به راهنمای من در مورد بازگشت سرمایه SEO مراجعه کنید.

4- بک لینک های جدید

بک لینک ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی سئو هستند.

تعداد و کیفیت بک لینک های جدید که به وب سایت شما اشاره می کنند به طور کلی نشان دهنده تلاش های سئو، بازاریابی محتوا و روابط عمومی شما است، بنابراین این چیزی است که اکثر مشاغل به آن توجه زیادی می کنند.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

بله، اما تنها زمانی به عنوان یک KPI SEO مناسب است که به طور فعال پیوند ایجاد کنید و موفقیت خود را پیگیری کنید. این تنها راه برای در نظر گرفتن تنها پیوندهایی است که ارزش دنبال کردن را دارند.

نحوه ردیابی آن

ردیابی موفقیت خود را پس از پایان یافتن پیوند، فرآیند تشخیص بک لینک هایی که می خواهید دریافت کنید، آسان تر نمی شود. فقط یک ستون، یادداشت یا نظر به برگه جستجوی پیوند خود اضافه کنید که نشان می‌دهد یا پیوند را دریافت کرده‌اید یا نه.

در اینجا نمونه‌ای از آنچه که ردیابی پیوند جدید ساخته شده بود، در زمانی که خودم این کار را انجام می‌دادم، آمده است:

New backlinks built tracking in Google Sheets

یا با دریافت پاسخ مثبت یا کشف یک بک لینک مورد نظر در گزارش بک لینک ها در اکسپلورر سایت Ahrefs، متوجه خواهید شد که دسترسی شما موفق بوده است:

Backlinks report in Ahrefs' Site Explorer showing newly added links in the last seven days

می‌توانید بک لینک‌های جدیدی را ببینید که به وبلاگ Ahrefs در هفت روز گذشته کشف شده‌اند، در صفحاتی که هر زمان پس از انتشار پیوند را اضافه کرده‌اند.رتبه بندی کلمات کلیدی به موقعیت های رتبه بندی ارگانیک یک وب سایت در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی خاص اشاره دارد.

5. رتبه بندی کلمات کلیدی

رتبه بندی کلمات کلیدی به موقعیت های رتبه بندی ارگانیک یک وب سایت در نتایج جستجو برای کلمات کلیدی خاص اشاره دارد.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

خیر. به جای آن از قابلیت مشاهده جستجو به عنوان KPI استفاده کنید، زیرا معیاری برتر است. اما از آنجایی که برای ردیابی صحیح آن به تحقیق کلیدواژه مناسب نیاز دارید، رتبه‌بندی کلمات کلیدی موردی می‌تواند به عنوان یک جایگزین موقت تا زمانی که به آنجا برسید عمل کند.

نحوه ردیابی آن

به سادگی تعدادی از کلمات کلیدی مهم را در ردیاب رتبه Ahrefs قرار دهید.

Adding keywords to Ahrefs' Rank Tracker

می‌توانید به طور منظم هشدارهای ایمیلی درباره پیشرفت کلمات کلیدی ردیابی شده خود دریافت کنید یا فقط گزارش‌های ردیاب رتبه را هر چند وقت یکبار بررسی کنید:

List of keywords with corresponding position changes

 

6- ترافیک ارگانیک

ترافیک ارگانیک نشان دهنده تمام کلیک های غیرپرداختی است که از موتورهای جستجو انجام می شود.

 

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

نه مگر اینکه از وب سایت خود با تبلیغات نمایشی کسب درآمد کنید. برای سایر مشاغل چندان منطقی نیست زیرا ترافیک بیشتر لزوماً به معنای درآمد بیشتر نخواهد بود.

به عنوان مثال، صفحه HubSpot در مورد تایپ ایموجی “شانه زدن” تخمین زده می شود 65.4 هزار بازدید ارگانیک ماهانه داشته باشد. اما من شک دارم که هر یک از این بازدیدها به آگاهی بیشتر از برند منجر شود، چه رسد به فروش بالاتر.

Organic traffic stats overview for HubSpot's page

نحوه ردیابی آن

برگه عملکرد در Google Search Console (GSC) به مرور زمان دقیق‌ترین دید را از ترافیک ارگانیک شما ارائه می‌کند:

Organic traffic overview in Google Search Console

 

7. تعداد صفحات ایندکس شده

این به شما می گوید که یک موتور جستجو چند صفحه شما را در فهرست خود دارد.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

بستگی دارد. مشاهده تعداد صفحات ایندکس شده که با انتشار محتوای جدید به طور پیوسته در حال افزایش است، نشانگر این است که گوگل در خزیدن و نمایه سازی وب سایت شما مشکلی ندارد. اما اکثر وب‌سایت‌ها از ابتدا این مشکل را ندارند.

بنابراین این شماره را به عنوان KPI فنی سئو تنها در صورتی در نظر بگیرید که احتمالاً در فهرست بندی به موقع محتوای خود با مشکل مواجه هستید. این معمولاً فقط برای وب سایت های بزرگ و پیچیده صدق می کند.

نحوه ردیابی آن

بهترین راه برای پیگیری تعداد صفحات ایندکس شده خود این است که گزارش صفحات را در حساب GSC خود بررسی کنید. در آنجا، فیلتر «همه صفحات ارسال شده» را انتخاب کنید تا فقط صفحاتی از نقشه سایت شما نشان داده شود:

Page indexing filter in Google Search Console

ما این کار را انجام می‌دهیم زیرا نقشه‌های سایت شما فقط باید شامل URLهایی باشد که می‌خواهید ایندکس کنید. بنابراین، تجزیه و تحلیل تعداد صفحات ایندکس شده در این بخش و مرتبط کردن آن با «ایندکس نشده» بهترین انتخاب برای این KPI فنی SEO است:

Page indexing report for "All submitted pages" in Google Search Console

 

8. امتیاز سلامت وب سایت

امتیاز سلامت وب سایت (به انگلیسی Health Score) نسبت URL های داخلی وب سایت شما را نشان می دهد که خطاهای فنی SEO ندارند.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

نه. این یک معیار وکالت و دلالت عالی برای وضعیت کلی سئوی فنی شما است و بس. شما همیشه باید زمینه بیشتری را برای هر بینش ارزشمندی بدست آورید. در اینجا یک مثال است که چرا:

کد وضعیت HTTP 404 یکی از آن مسائل فنی سئو است که باعث بروز خطا در هر خزنده می شود. نشان دادن اینکه منبعی پیدا نشد معمولا هم برای بازدیدکنندگان و هم برای موتورهای جستجو بد است. اما تفاوت زیادی بین داشتن یک صفحه 404 در یک صفحه با تبدیل خوب با ترافیک ارگانیک بالا و صفحه ای که خیلی مهم نیست وجود دارد.

در اصل، برخی از خطاهای فنی SEO بسیار جدی تر از سایرین هستند، اما Health Score تفاوتی در آنجا ایجاد نمی کند.

نحوه ردیابی آن

اکثر خزنده های سئو امتیاز سلامت یا معیارهای جایگزین را با نام های مختلف ارائه می دهند.

در مورد ممیزی سایت Ahrefs، باید یک پروژه راه اندازی کنید، اولین خزیدن را شروع کنید و سپس امتیاز سلامت را در نمای کلی خزیدن بررسی کنید:

Website Health Score in Ahrefs' Site Audit

 

9. رتبه بندی دامنه

رتبه بندی دامنه (DR) یک معیار Ahrefs است که قدرت نسبی نمایه بک لینک یک وب سایت را نشان می دهد.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

نه. شما می توانید از آن برای سنجش قدرت نمایه بک لینک یک وب سایت استفاده کنید، اما برای ارزیابی صحیح آن همیشه به تحلیل عمیق تری نیاز است. DR فقط یک پروکسی مفید دیگر است که سئوکاران دوست دارند با آن کار کنند.

اگر به دنبال یک KPI بک لینک هستید، به «بک لینک های جدید» برگردید. این انتخاب بسیار بهتری است که می‌توانیم همه متغیرهای بک لینک مهم را در نظر بگیریم.

نحوه ردیابی آن

هر دامنه ای را در اکسپلورر سایت Ahrefs جستجو کنید، DR را به عنوان اولین معیار در کادر نمای کلی مشاهده خواهید کرد:

Domain Rating as a part of the Overview report in Ahrefs' Site Explorer

 

10. نرخ کلیک

نرخ کلیک (CTR) نسبت نمایش‌های SERP را نشان می‌دهد که به کلیک تبدیل شده‌اند. CTR نشان می دهد که فهرست موتور جستجوی شما چقدر در جذب افراد برای بازدید از صفحه وب شما موثر است.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

خیر. افزایش ترافیک جستجو با داشتن فهرست های SERP جذاب تر، لزوماً به فروش بیشتر منجر نمی شود. Clickbait می تواند کاملاً برعکس عمل کند. و بله، گوگل از کامل بودن فاصله زیادی دارد و همچنان صفحات کلیکی را برای کلمات کلیدی خاص رتبه بندی می کند.

دلیل دیگری که چرا نباید روی CTR وسواس داشته باشید این است که بسیاری از چیزهای خارج از کنترل شما می توانند بر آن تأثیر بگذارند. SERP ها یک محیط همیشه در حال تغییر هستند.

و در نهایت، CTR در سطح کل وب سایت شما بی فایده است. تنها ردیابی و بهینه سازی CTR به عنوان معیار سطح صفحه منطقی است زیرا این محدوده ای است که شما برای آن بهینه می کنید.

نحوه ردیابی آن

گزارش عملکرد خود را در GSC باز کنید، به برگه صفحات بروید و CTR صفحات خاص خود را بررسی کنید:

Tracking CTR on a page level in Google Search Console

 

11. Core Web Vitals

Core Web Vitals (CWV) مجموعه ای از سه معیار سئو فنی است که به سرعت وب سایت و تجربه کاربری شما مربوط می شود.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

خیر. Google از ژوئن 2021 از CWV به عنوان یک عامل رتبه‌بندی جزئی استفاده کرده است. همانطور که از کلمه «جزئی» برمی‌آید، نمی‌توانید انتظار افزایش رتبه‌بندی قابل توجهی داشته باشید، حتی اگر نمرات CWV عالی در کل وب‌سایت خود داشته باشید.

تمرکز بر CWV در سئو جایگاه خود را دارد، اما کمی بیش از حد به آن پرداخته شده است. اگر هر یک یا همه آن سه معیار CWV بسیار بد هستند، احتمالاً ایده خوبی است که سعی کنید آنها را اصلاح کنید. اما آنها حتی از راه دور به عنوان KPI SEO واجد شرایط نیستند.

نحوه ردیابی آن

راه های زیادی برای ردیابی CWV وجود دارد، اما ساده ترین آنها این است که حساب GSC خود را در گزارش Core web vitals بررسی کنید:

Core web vitals report in Google Search Console

 

12. معیارهای تعامل

معیارهای تعامل به شما ایده می دهد که بازدیدکنندگان چقدر با وب سایت شما درگیر هستند. اکثر مردم آنها را از گوگل آنالیتیکس می شناسند و معیارهایی مانند نرخ پرش، نرخ تعامل، زمان در صفحه یا میانگین مدت زمان جلسه را شامل می شوند.

آیا باید آن را به عنوان KPI SEO دنبال کنید؟

نه. این معیارها معمولاً حتی بر رشد سئوی شما منعکس نمی‌شوند، چه رسد به رشد تجارت. اما بسیاری از بازاریابان به دلایلی نسبت به آنها وسواس دارند.

به طور خلاصه، در اینجا سه دلیل وجود دارد که چرا اینها در بهترین حالت فقط باید به عنوان معیارهای ثانویه SEO استفاده شوند:

  1. آنها به راحتی با ردیابی معیوب ذاتی در نرم افزارهای تحلیلی و اشتباهات در تنظیمات ردیابی منحرف می شوند.
  2. روش محاسبه برخی از این معیارها نسبتاً بد است.
  3. آنها فقط پس از تقسیم بندی آنها در سطح صفحه برای منبع ترافیک خاص تا حدودی مفید می شوند.

اگر علاقه مند به یادگیری بیشتر هستید، من در راهنمای تفسیر و بهبود Bounce Rate، یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین معیارهای تعامل، به همه این دلایل عمیق تر می پردازم.

نحوه ردیابی شاخص‌های کلیدی عملکرد سئو

بیشتر گزارش‌های شما در Google Analytics این معیارهای تعامل را به‌طور پیش‌فرض نشان می‌دهند. همانطور که قبلاً اشاره کردم، اگر قصد دارید آنها را تجزیه و تحلیل کنید، بهتر است گزارش خود را فیلتر کنید تا صفحات خاصی را برای یک منبع ترافیک نشان دهید:

Engagement metrics in Google Analytics 4 report

نتیجه نهایی شاخص‌های کلیدی عملکرد سئو

ممکن است شما را شگفت زده کرده باشد که تنها دو شاخص کلیدی سئو اول در این لیست از من یک بله مطلق گرفتند. خوب، انتخاب اهداف مناسب و KPI مربوطه بخش اصلی ایجاد یک استراتژی بازاریابی عالی است. و با استراتژی همه چیز، بیشتر در مورد انتخاب کارهایی است که نباید انجام دهید. در این مورد، به کدام معیارهای سئو توجه زیادی نکنید.

هر چند برای تمام معیارهای ذکر شده کاربردهایی وجود دارد. به طور کلی، پیگیری همه آنها ایده خوبی است. برخی از آنها به خوبی با KPI های انتخابی شما مرتبط هستند و حتی می توانند انتخاب بهتری برای ارزیابی کار روزانه سئو شما باشند. فقط قبل از اهمیت دادن به یک معیار خاص، دو بار فکر کنید.

آخرین اما نه کم‌اهمیت، ردیابی KPIهای مناسب برای سئوی شما نوشدارویی نیست. شما باید یاد بگیرید که چگونه آنها را تجزیه و تحلیل و تفسیر کنید تا آگاهانه ترین تصمیم را بگیرید. تفکر انتقادی، دانش داده‌های شما، و پلت‌فرم‌های ردیابی و آمارهای اولیه متعلق به مجموعه مهارت‌های مورد نظر در اینجا هستند.

 

منابع و مواخذ شاخص‌های کلیدی عملکرد سئو و 12 KPI SEO که باید (و نباید) پیگیری کنید:

12 SEO KPIs You Should (And Shouldn’t) Track

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید